Rožňavský región

História a súčasnosť

V údolí rieky Slanej, medzi svahmi Slovenského rudohoria a Slovenského krasu leží mesto Rožňava. Neveľké rozlohou, ale bohaté na slávne tradície baníctva, školstva a remeselníctva. Administratívne a kultúrne centrum horného Gemera. História mesta vychádza z povesti o zlatej trojruži, ktorú našiel pastier na lúke. Na mieste, kde trojružu našiel, sa objavili ložiská zlata, ktoré prilákali množstvo zlatokopov. V týchto miestach si baníci založili novú osadu, ktorú nazvali Rosenau. V erbe mesta Rožňava tak môžeme dodnes nájsť tri zlaté ruže, ktoré dali mestu jeho meno. Dominantou mesta je Námestie baníkov s historickou mestskou vežou s funkčnými zvonmi a prekrásnym výhľadom na mesto, hvezdáreň a široké okolie.

Prírodné krásy

Okolitá hornatá príroda vytvára ideálne podmienky pre turistiku, cykloturistiku, jaskyniarstvo, poľovačku, zber húb či iných lesných plodov. Zimné obdobie je ideálnou príležitosťou pre lyžovanie a bežkovanie v neďalekom lyžiarskom stredisku Vyšná Slaná - Július, sánkovanie v okolitých kopcoch, či korčuľovanie na mestskom klzisku. V letnom období vás svojou krásou a čistým vzduchom očaria pohoria Slovenského krasu, Volovských vrchov, Revúckej vrchoviny, či vzdialenejšieho Slovenského raja. Lokality ideálne na krátku aj celodennú turistiku. Okolie Rožňavy ponúka aj niekoľko cyklotrás pre aktívny oddych. Najnovšie pripravovanou je cyklotrasa spájajúca kaštieľ Betliar a Krásnu Hôrku.
http://www.roznava.net/index.php?cat=4&page_id=turistika

Oblasť Slovenského krasu je bohatá na prítomnosť svetovo známych aj menej známych jaskýň, v ktorých sa nachádzajú výnimočné krasové útvary. Domica - Čertova diera, nachádzajúca sa na juhozápadnom okraji Silickej planiny, v blízkosti štátnej hranice s Maďarskou republikou. Gombasecká jaskyňa, nachádzajúca sa v kaňone Slanej medzi Rožňavou a Plešivcom. Ochtinská aragonitová jaskyňa, ležiaca v Revúckej vrchovine. Krásnohorská jaskyňa s podzemným vodným tokom pri obci Krásnohorská Dlhá Lúka, Silická ľadnica, ktorá sa nachádza 2 km západne od obce Silica. Hrušovská jaskyňa, situovaná pri obci Hrušov, kde na podzemnom toku sú pereje a vodopády. Jasovská jaskyňa, leží v Národnej prírodnej rezervácii Jasovské dubiny. Jaskyňa Skalistého potoka, ležiaca neďaleko obce Háj. Výnimočnou a svetovo známou je aj Dobšinská ľadová jaskyňa, zapísaná do svetového dedičstva a nachádzajúca sa v Slovenskom raji medzi Rožňavou a Popradom.

Kultúrne pamiatky

Výnimočnými kultúrnymi pamiatkami spišsko-gemerského regiónu sú Kaštieľ Betliar a Hrad s mauzóleom Krásna Hôrka, po stáročia slúžiace rodu Andrássyovcov. Betliar je dodnes sprístupnený a nachádza sa v ňom množstvom umelecko - historických expozícií. Krásna Hôrka bude opäť sprístupnená začiatkom roka 2018.

Zaujímavosti regiónu:

Rezervovať izbu

Sledujte nás na Facebooku

Davi Penzion & Bowling

Štítnická 36, 048 01 Rožňava
mobil: +421 (0) 915 500 939, e-mail: penzion@davi.sk